Перша допомога постраждалим від пожежі



Домедична допомога постраждалим від пожеж
Швидкість та якість надання долікарської медичної допомоги визначається підготовленістю осіб, що знаходяться поруч. Якщо хтось постраждав від пожежі, слід:
·         заспокоїти постраждалого, покликати дорослих;
·         якщо під рукою немає води, накинути на постраждалого цупку тканину;
·         тільки-но вогонь згасне, зняти тканину, щоб не травмувати обгорілу шкіру;
·         не зривати одяг з обгорілого тіла, а акуратно розрізати його ножицями та зняти те, що знімається;
·         до приїзду лікарів накласти на опік суху й чисту ганчірку.
Найбільш характерними видами ушкодження організму людини під час пожежі є: травматичний шок, термічний опік, ядуха, синці, переломи, поранення.
Забороняється:
·         перетаскувати потерпілого на інше місце, якщо йому ніщо не загрожує, а першу долікарську допомогу можна надати на місці. Особливо це стосується переломів, ушкоджень хребта, проникаючих поранень;
·         давати воду й ліки постраждалому, що перебуває без свідомості, тому що він може задихнутися;
·         видаляти сторонні предмети, що виступають із грудної, черевної або черепної порожнини, навіть якщо здається, що їх можна легко витягти;
·         залишати потерпілого, що перебуває без свідомості, на спині, щоб він не захлинувся в разі нудоти, блювоти або кровотечі.
Необхідно:
·         якомога швидше викликати «швидку допомогу», точно й виразно описавши місце, де сталося лихо. Якщо ви не впевнені, що вас правильно зрозуміли, дзвінок краще продублювати; до приїзду «швидкої допомоги» спробувати знайти медичного працівника, який зможе надати постраждалому більш кваліфіковану допомогу;
·         у випадку, коли зволікання може загрожувати життю потерпілого, слід надати йому першу долікарську допомогу, не забуваючи про головний медичний принцип — «не нашкодь».
Головними заходами надання першої долікарської допомоги є такі.
У разі травматичного шоку:
·         обережно покласти потерпілого на спину, у разі блювоти повернути голову набік;
·         перевірити, чи є подих, чи працює серце. Якщо немає — почати реанімаційні заходи;
·         швидко зупинити кровотечу, іммобілізувати місця переломів;
·         дати знеболювальне, за його відсутності — 50–70 г алкоголю;
·         у разі пригніченого подиху й серцевої діяльності ввести адреналін, кордіамін, кофеїн.
Забороняється:
·         переносити потерпілого без надійного знеболювання, а в разі переломів — шинування;
·         знімати прилиплий унаслідок опіку одяг;
·         давати пити, якщо потерпілий скаржиться на біль у животі;
·         залишати хворого без спостереження.
У разі термічного опіку:
·         звільнити обпалену частину тіла від одягу; за потреби розрізати тканину, не здираючи клапті, що пристали до тіла;
·         не можна розкривати пухирі, торкатися опікової поверхні руками, змащувати її жиром, маззю та іншими речовинами.
У разі обмежених опіків I ступеню на почервонілу шкіру рекомендується накласти марлеву серветку, змочену спиртом. За обмеженого опіку слід негайно почати охолодження місця опіку (прикривши його серветкою та ПХВ-плівкою) водопровідною водою впродовж 10–15 хв., після чого на уражену поверхню накласти чисту, краще стерильну, не дужу тугу пов’язку, увести знеболювальні засоби (анальгін, баралгін тощо).
У разі великих опіків слід накласти потерпілому пов’язки, напоїти гарячим чаєм, дати знеболювальне й тепло загорнути, після чого терміново доставити його до лікарні. Якщо перевезення постраждалого затримується або триває довго, йому дають пити лужно-сольову суміш (1 чайну ложку кухонної солі та 1/2 чайної ложки харчової соди, розчинені у двох склянках води). Розпочинаючи надання першої долікарської допомоги потерпілому від пожежі, рятувальник повинен чітко уявляти послідовність власних дій у конкретній ситуації. Час відіграє вирішальну роль.

Комментариев нет:

Отправить комментарий